Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/xrbzijeu/public_html/index.php on line 8
 UKRÁN-MAGYAR<br>TERÜLETFEJLESZTÉSI IRODA

UKRÁN-MAGYAR
TERÜLETFEJLESZTÉSI IRODA

Szándéknyilatkozat született a Kárpát-medencei turisztikai együttműködésről

2014-07-01 11:52:03

A Kárpát-medencei turizmus fellendítése és fejlesztése érdekében tartottak kerekasztal-beszélgetést vasárnap az ópusztaszeri emlékparkban, ahol a résztvevők közös ötleteiket szándéknyilatkozattal pecsételték meg.

A Magyar Turisztikai Desztináció Menedzsment Szövetség (TDMSZ) a határon innen és túli magyar-magyar turisztikai területek közötti kapcsolatokat és szakmai együttműködést kívánja segíteni, amelyhez most az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Nonprofit Kft., valamint a Csongrád és Kistelek településeket felölelő Hét Vezér Turisztikai Egyesület is csatlakozott. Legutóbbi kerekasztal-beszélgetésükön határon túli partnereikkel azt vitatták meg, milyen módszerekkel lendíthetnék fel az érintett területeket turizmusát, s hogyan hathat gazdaságukra az innováció.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke kijelentette, Magyarország már több olyan kezdeti intézkedést tett, amely tükrözi a TDMSZ céljait. Értette ez alatt a kettős állampolgárságra vonatkozó törvényt, valamint az alaptörvény, illetve a választójogi törvény módosításait. Mint fogalmazott, a Kárpát-medencét érintő kérdésekre stratégiai programban kell gondolni, amely akkor eredményes, ha az élet valamennyi területére kihat: így az oktatásra, a gazdasági és kulturális életre. Ám annak érdekében, hogy a 15 milliós magyarság mindennapjait érintő döntések szülessenek és a tervek eredményesen működjenek, integráltan kell mérlegelniük.
Hasonlóképp vélekedett az elhangzottakról Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke. További információként hozzátette, a magyar-magyar együttműködésnek ezidáig is voltak szemmel látható bizonyítékai, igaz, ezidáig csak a határ menti megyékre sikerült kiterjeszteni. Azonban a mezsgye egyre légiesebbé válhat, ha sikerül közösen megtalálni azokat a pályázati lehetőségeket, amelyekkel (akár) az egész Kárpát-medence területét le tudják fedni.
Kertész Péter, az ÓNTE ügyvezető igazgatója reményét fejezte ki a felől, hogy a kerekasztal-beszélgetésen elhangzottak és a szándéknyilatkozatban foglalt nemzetegyesítési folyamatban segítségükre lesz Péter-Pál, az aratás kezdetének napja és az is, hogy egy olyan szakrális helyen történik meg mindez, mint az emlékpark. Mint fogalmazott, a gazdasági és kulturális fellendülést szimbolizáló magok csak akkor jelentenek bő termést, ha sikerül kijelölni és megvalósítani a közösen kitűzött célokat.
Folyamatos térségi fórumok zajlanak az összefogás érdekében – erősítette meg Víg Tamás, a stratégiai munkacsoport vezetője. A szándéknyilatkozatot már részben sikerült megtölteni tartalommal, bizonyos célkitűzések pedig már meg is valósultak. Úgy gondolja, az első lépcsőt megtették, a következőköz elengedhetetlen a politikai szint megnyilatkozása, ha pedig ezt is sikerül meglépni, novemberre akár a gyakorlati részletekről is beszámolhatnak.
A szándéknyilatkozatot végül minden egybegyúlt aláírta: Víg Tamás, a Magyar TDM Szövetség elnökségi tagja, Horkay Nándor, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója, Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark Igazgatója, Pitó Enikő, a Hét Vezér Turisztikai Egyesület elnöke (Kistelek/Csongrád), továbbá a Magyarkanizsai TDM elnöke, a Hídverő Társulás elnöke, az Ukrán-Magyar Területfejlesztési Iroda igazgatója, a Pogány-Havas Kistérségi Társulás igazgatója, a Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár Földrajz Karának egyetemi adjunktusa és a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke is. A vendégek sorában helyet foglalt Kakas Béla, Sándorfalva, valamint Makra József, Ópusztaszer polgármestere is.