Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/xrbzijeu/public_html/index.php on line 8
 UKRÁN-MAGYAR<br>TERÜLETFEJLESZTÉSI IRODA

UKRÁN-MAGYAR
TERÜLETFEJLESZTÉSI IRODA

“A falusi turizmus fejlesztésének elősegítése Kárpátalján és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében” (2005)

2005-01-28 10:19:18

“A falusi turizmus fejlesztésének elősegítése Kárpátalján és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében” elnevezésű projekt 2005. januárjában lépett a megvalósítás fázisába, s a következő tevékenységeket foglalta magába: web-site létrehozása, térképkidolgozása, nemzetközi konferencia megszervezése és megrendezése.

Web-site létrehozása. Maga a web-oldal három nyelvű: ukrán, magyar és angol. Elérhetősége: www.umti.org. Az oldalon a következő információk találhatóak:

  • Információ az Irodáról
  • Partnerek
  • Tevékenység
  • Konzultációs lehetőség
  • Hasznos információk.

Térkép kidolgozása. A kiadvány a Felső-Tisza-vidék turisztikai térképe címet viseli, s tartalmazza mind  Kárpátalja megye, mind pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megye idegenforgalmi szempontból kiemelt látványosságait (templomok, kolostorok, várak, várromok, múzeumok, kastélyok, tájházak, múzeumok, kultúrális és történelmi emlékhelyek, skanzen). A térképen kiemelt jelzéssel szerepelnek a falusi turizmussal aktívan foglalkozó települések mind Kárpátalja, mind pedig Szabolcs-Szatmár-Bereg megye vonatkozásában. Minden város és település ukrán neve mellett, a régi történelmi magyar elnevezések is szerepelnek. A térkép másik oldalán kerülnek tételesen is felsorolásra a turisztikai szálláshelyek, azok pontos címe, elérhetőségei, az általuk nyújtott szolgáltatások, és pontos elhelyezkedésük a térképen. A felsorolás három nyelven (magyar, ukrán és angol) jelenik meg mindkét megye vonatkozásában, fényképekkel illusztrálva.

Konferencia megszervezése. A konferenciát hosszas szervezés előzte meg, hisz jelenlétével megtisztelte azt Budapestről Pál Béla politikai államtitkár, valamint Kijevből Cibuh Valerij az Ukrajnai Állami Adminisztráció turisztikai hivatalának elnöke is.  A konferencia helyszíne a Kárpátaljai Megyei Közigazgatás kisterme volt. Időpontja 2005. április 22. Elnevezése: “Fenntartható turizmusfejlesztés az Európai Unió keleti határán”.  Célja: a falusi turizmus fejlesztésének elősegítése, szoros partnerkapcsolatok kiépítése és ápolása magyarországi szakemberekkel, hosszú távon több projekt kidolgozása esetlegesen a Magyarország-Szlovákia-Ukrajna 2004-2006 Szomszédsági Program keretében, az INTERREG és TACIS pályázatok vonatkozásában.

A konferenciára, mely arra irányult, hogy feltárja a jelenleg még idegenforgalmi szempontból kihasználatlan adottságokat, s hogy a jelenlegi és a kialakítandó vonzerők figyelembevételével segítséget nyújtson ahhoz, hogy mindkét megyében a minőségi turizmus fejlesztése kerüljön előtérbe, több mint ötven résztvevő érkezett Kárpátaljáról és a szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből.

A konferencia alkalmával turisztikai kiállítás megrendezésére is sor került. A kiállításon turisztikai cégek mutatták be kiadványaikat, valamint a kárpátaljai üdülési lehetőségeket, az általuk nyújtott szolgáltatásokon keresztül.

Az konferencia Tarpai József, az Ukrán-Magyar Területfejlesztési Iroda igazgatójának köszöntő szavaival kezdődött, utána a Kárpátaljai Megyei Közigazgatás elnökhelyettese Ivancso Olekszij kívánt jó munkát az egybegyűlteknek, őt követte Kósa Tímea, aki ismertette  az EuroClip-EurpKapocs Közalapítvány tevékenységét és szerepét a program megvalósításában.

A konferencia további részében felváltva tartottak előadásokat neves hazai és magyarországi szakemberek. Néhány téma az elhangzottak közül:

  • Magyarország turizmuspolitikája
  • Turizmusfejlesztési befektetések Kárpátalján
  • A falusi turizmus fejlesztési lehetőségei Kárpátalján,
  • Együttműködési lehetőségek a falusi turizmusban stb.

Az előadók kitörési lehetőségként beszéltek a falusi turizmusról, s bátorították a jelenlévőket arra, hogy ezen a területen próbáljanak tenni a megye gazdasági és turisztikai potenciáljának növelése érdekében. Ennek  érdekében kölcsönösen felkérték az illetékes vezetőket, hogy adjanak meg minden szükséges támogatást a megvalósításhoz. Az előadók hangsúlyozták a az infrastruktúrális fejlesztések és az egyedi arculat kialakításának fontosságát.

A konferencia minden résztvevője már a regisztrációnál átvehetett egy információs csomagot, mely tartalmazta a részletes prodramtervet, a résztvevők pontos listáját, valamint a jegyzetéléshez szükséges kellékeket (papír, toll stb). Minden jelenlévő kapott egy példányt az elkészült térképből, s tájékoztatást a már működő web-oldal elérési módjáról és az azon található információkról. A konferencia ideje alatt az Iroda szinkrontolmácsolást biztosított.

A kijevi és magyarországi kollégák számára lehetőség volt  a program keretén belül arra, hogy megismerkedhessenek Ungvár legfontosabb nevezetességeivel a vármúzeummal és a skanzennel.

A projekt azEuroClip – Eurokapocs Közalapitvány támogatásával valósul meg.