Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/xrbzijeu/public_html/index.php on line 8
 UKRÁN-MAGYAR<br>TERÜLETFEJLESZTÉSI IRODA

UKRÁN-MAGYAR
TERÜLETFEJLESZTÉSI IRODA

Kárpátaljaiak egy csoportja, Ukrajnában először, nemzetközi kerékpáros zarándoklaton vett részt

2012-10-09 01:19:52

Október 5-6.-án, azaz két napon át tartott az az Ukrajnában elsőként megrendezésre kerülő nemzetközi kerékpáros zarándoklat, mely Kárpátaljáról indult az Integrált turisztikai kerékpárutak fejlesztése az ukrán-magyar határ mentén HUSKROUA/1001/012 projekt keretében, mely a Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna ENPI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 és az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósul meg.

A kerékpárosok Beregszászról indultak a magyarországi Máriapócsra – Európa egyik híres zarándokhelyére. Az ötletgazda Tarpai József, az Ukrán-Magyar Területfejlesztési Iroda igazgatója volt. A rendezvényen minden olyan vállalkozó szellemű kerékpáros részt vehetett, aki rendelkezett érvényes útlevéllel és vízummal, valamint a biztonsági előírásoknak megfelelően, láthatósági mellénnyel.

„Az útvonal hosszabb volt, mint ahogy azt mi előzetesen elképzeltük – összesen 160 km – mondta Tarpai József. – Örömmel mondhatom azonban, hogy mindenki derekasan helyt állt. A kezdeményezéshez 20 fő csatlakozott Kárpátaljáról, többségükben Beregszászról, Ungvárról és Misztice településről, valamint az út egy szakaszán Aknaszlatinai kerékpárosok is társultak a csoporthoz. Nekik még többet kellet tekerniük”. A zarándoklaton részt vett még Alexander Stemp, angol kerékpáros is, aki a rendezvény előtt egy nappal könyvbemutatót tartott Beregszászon Kárpátaljáról, „Európa utolsó vad vidéke” címmel. A túra legfiatalabb résztvevője 9, legidősebb résztvevője pedig több mint 70 éves volt.

Az első pihenőt a Beresurányi Polgármesteri Hivatal szomszédságában tartották. Itt a helyi múzeum területén lehetőség van a kerékpárokat tárolni, pihenni és ismerkedni a község látványosságaival.

A második pihenő helyszíne a vásárosnaményi Tomcsányi kastélyban berendezett  múzeum volt.  Az árkádos, oszlopos tornácos, négy tornyos, sarokszobás műemléki védettségű épület a Lónyai család egykori rezidenciája volt. A résztvevők Vaján ebédeltek, a XVI. században épült Vay-kastély (ma múzeum) szomszédságában.

Mivel a zarándokalt nem teljesítménytúra volt, szinte 4-7 kilométerenként beiktattak némi pihenőt. Az egyik ilyen pihenő alkalmával megtekintették az Ófehértói római katolikus templomot.  A templom belsejében 1953-ban feltárt XIV. és XVII. századi freskók szenteket, vértanúkat, újszövetségi jeleneteket ábrázolnak, a szegényeknek alamizsnát osztogató Árpád-házi Szent Erzsébet freskó pedig minden bizonnyal Magyarország legrégebbi Szent Erzsébet-ábrázolását jelenti 1420 tájáról. Valószínűsíthető, hogy a freskók alkotója valamilyen kapcsolatban állt a gerényi rotunda freskóinak festőjével, mely mint tudjuk Kárpátalja legrégibb szakrális épülete.

Végre a célállomás Máriapócs – a híres zarándokhely.  A kegyhely hírnevét a többször is könnyezett Mária-képnek köszönheti, mely 1696-ban, 1715-ben és 1905-ben könnyezett. Az országos hírű zarándokhely barokk stílusú temploma 1948-ban kapta meg a bazilika rangot.

„Kellemes élmény volt, hogy a helyszínen több száz kárpátaljai zarándokkal is találkozhattunk, akik autóbusszal érkeztek  – mondta Tarpai József. – Ők azért jöttek Máriapócsra, hogy egy egész éjszakán át virrasszanak és imádkozzanak”.

Kerékpáros zarándokaink egy rövid imádságot követően elfoglalták szálláshelyüket a helyi zarándokházban, hisz erőt kellett gyűjtsenek a másnapi hazaúthoz.

„El szeretném mondani, hogy az első kerékpáros túránk a  már említett történelmi és szent helyeken sikeres volt – mondta Tarpai József. – A túrán végig kísértek minket tapasztalt magyarországi kerékpárosok és egy mikrobusz is, aminek köszönhetően, ha valaki elfáradt az út bármely szakaszán megpihenhetett. Összességében elmondható, hogy számos pozitív élménnyel gazdagodtunk”.

Hasonló kerékpáros zarándoklat lebonyolítását tervezik a jövő évben Szlovákia és Románia irányába is. Hisz mint tudjuk a kerékpározásra alkalmas hónapok csak májustól októberig tartanak. A jövőbeni tervek között szerepel még hasonló túra lebonyolítása Kárpátalja kolostorainak érintésével, melynek egyetlen akadálya van – sajnos közútjaink nem minden szakaszon felelnek meg a biztonságos kerékpározás követelményeinek.