“Ukrajnai intézmények felkészítése EU források fogadására”
2006-02-25 14:14:50
Az “Ukrajnai intézmények felkészítése EU források fogadására” elnevezésű program 2005. decemberében lépett a megvalósítás fázisába. A program keretében megrendezésre kerülő konferenciát hosszas szervezés előzte meg, hisz jelenlétükkel tisztelték meg azt Ukrajna különböző megyéinek képviselői, magyarországi és szlovákiai szakemberek is.
A konferencia helyszíne az ungvári Druzsba szálló konferenciaterme volt. Időpontja 2006. február 24. A rendezvény célja: beszámoló az EU-ból származó pénzösszegek eddigi felhasználásáról, tájékoztató a Tacis, Phare és INTERREG programok megvalósításának eredményeiről és tapasztalatairól nemzetközi szinten. Fontos szempont volt a pályázati lehetőségek megismertetése, szoros partnerkapcsolatok kiépítése és ápolása magyarországi és szlovákiai szakemberekkel, hosszú távon több projekt kidolgozása esetlegesen a Magyarország-Szlovákia-Ukrajna 2004-2006 Szomszédsági Program keretében, az INTERREG és TACIS pályázatok vonatkozásában. A rendezvényre három országból közel hetven résztvevő érkezett.
A konferencia Tarpai József, az Ukrán-Magyar Területfejlesztési Iroda igazgatójának köszöntő szavaival kezdődött, utána a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás Európai Integrációs, Külgazdasági Kapcsolatok és Turisztikai Főosztályának vezetője Nuszer Ernő kívánt jó munkát az egybegyűlteknek,őt követte Kósa Tímea, aki ismertette az EuroClip-EurоKapocs Közalapítvány tevékenységét és szerepét a program megvalósításában.
A konferencia további részében felváltva tartottak előadásokat neves hazai, magyarországi és szlovákiai szakemberek. Néhány téma az elhangzottak közül:
. Intézményi problémák a területfejlesztésben Ukrajnában
. Az Európai Unió viszonya és elvárásai a szomszédos országokkal
. A Magyarország-Szlovákia-Ukrajna Szomszédsági Program bemutatása
. A Szlovák-Magyar-Ukrán határmenti kapcsolatok tapasztalatai
. Eredmények és tapasztalatok a magyar-szlovák Phare CBC Kisprojekt Alap kapcsán
. Az Európai Unió és Ukrajna sajátságos kapcsolata a jelenben és perspektívái a jövőre nézve
. A régióban megvalósult projektek tapasztalatai
A rendezvény első, plenáris részében előadásokat hallhattak a résztvevők a területfejlesztés intézményi rendszeréről, az EU szomszédság politikájáról, a jelenlegi pályázati lehetőségekről, a PHARE CBC program eredményeiről és tapasztalatairól. Előadók voltak:
- Maximcsuk Maxim – Ukrajnai Tudományos Akadémia Lvivi Regionális Kutató Központ munkatársa az ukrajnai területfejlesztés intézményi hiányosságait ismertette, kiemelve az intézmények szerepének fontosságát a területfejlesztésben. Megállapítása szerint jelen helyzetben a területfejlesztés intézményrendszere Ukrajnában még nincs a megfelelő szinten kiépítve, kevés jogkörrel rendelkeznek, hiányzik az EU gyakorlatában fontos szerept játszó régiók kialakítása.
- Kelemen István - a Nemzeti Területfejlesztési Iroda regionális igazgatója, aki ismertette a magyarországi területfejlesztési intézményrendszer kialakulását a a ’90-es évektől napjainkig, kiemelve szerepüket a Phare CBC programok sikeres megvalósításában.
- Baranyi András - VÁTI KHT program menedzsere ismertette a Magyarország-Szlovákia-Ukrajna Szomszédsági Program első kiírásának statisztikai adatait, valamint a második kiírást és a pályázatok leadásának feltételeit.
- Barta Pál – a szlovákiai Zemplén Megyei Regionális Fejlesztési Ügynökség elnöke a pályázatok szlovákiai tapasztalatait osztotta meg a jelenlévőkkel.
- Mezei István – az MTA RKK Észak-magyarországi Osztályának munkatársa a Magyar-Szlovák Phare CBC tapasztalatairól beszélt a számok és eredmények tükrében.
A nap további részében az EU által támogatott programok menedzserei beszéltek a pályázataik megvalósulásáról és az elért eredményekről. A következő programokat ismerhették meg a résztvevők:
- Az erdőgazdálkodás fejlesztése Kárpátalján (Forza, svéd-ukrán projekt)
- Tourismpartners Europe (Ivano-Frankivszki Gazdaságfejlesztési Szövetség, INTERREG III C)
- Projekt kidolgozás a gyakorlatban ukrajnai és magyarországi civil szervezetek részvételével (Kárpátalja Regionális Fejlesztési Ügynökség, Tacis projekt)
- Katasztrófa megelőzés és árvízvédelem az Alsó-Duna Eurorégióban (Odesszai Regionális Kutatások Központja, Tacis projekt)
- A Kárpátok Alapítvány pályázatai
- A Kárpátok Eurorégió tevékenysége és perspektívái a jövőre nézve
- Közlekedéslogisztikai fejlesztés Záhony-Csap térségében (KIÚT Térségfejlesztési Egyesület, Phare CBC projekt)
Elektronikus kiadvány elkészítése. Most, hogy Ukrajna 3 határszakaszon is érintkezik az EU-val, s így a strukturális alapokból is jelentős pénzeszközök állnak rendelkezésére, elengedhetetlenül fontos a civil szervezetek, önkormányzatok felkészítése az EU-források fogadására és érdemi felhasználására. Ezért terveink szerint a jövőben olyan kétnyelvű kiadványt készítünk, mely tartalmazza a konferencia alkalmával elhangzott előadásokat, a résztvevők pontos elérhetőségeit és a jelenlegi pályázati lehetőségeket.
- Kerékpáros zarándoklat Máriapócsra (videó)
- Visszakapja egykori patináját a beregszászi római katolikus plébániatemplom
- A templomok – a régió vallási és történelmi életének emlékei
- Lezárult a Visegrádi Civil Híd Ukrajnának képzési program
- Önkéntesek felkutatása, menedzselése és motiválása
- Szakmai találkozó Varsóban
- Kerékpáros zarándoklat Máriapócsra
- A civil szervezetek és az önkormányzatok közötti együttműködés – workshop a Visegradi Civil Híd Ukrajnának projekt keretében
- Szakmai találkozó Veszprémben
- Kerékpártúra Dobó István sírjához