“Híd az együttműködéshez 2003″
2005-01-01 10:23:44
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési Tanács a Kárpátaljai Megyei Tanáccsal partnerségben 2003-ban indította el az Európai Unió Tacis programjának támogatásával a “Cooperation Bridge 2003″ (Híd az együttműködéshez 2003) című projektjét.
A projekt elkészítését a két megye gazdasági-társadalmi, természetföldrajzi és történelmi összetartozása, a hasonló problémák, és a gazdasági elmaradás ellen való küzdelem indokolta. Magyarország és Ukrajna időben eltérő EU-s csatlakozásából fakadó hatások kezelése olyan kihívást jelent a határmenti térségeknek, amelynek megfelelni csak az intézményrendszer fejlesztésével, a gyakorlati tapasztalatok kölcsönös átadásával, az együttműködés ösztönzésével lehet.
A kihívásokat, problémákat szem előtt tartva a projekt “Az ukrán-magyar közös határmenti térség fejlesztési koncepció” átfogó céljának megvalósításához az intézményi háttér megteremtésével, partnerhálózat kiépítésével és a tudás transzfer megteremtésével járul hozzá.
A projekt keretén belül a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Fejlesztési Ügynökség mintájára kialakításra került az Ukrán- Magyar Területfejlesztési Iroda.
Az Ukrán- Magyar Területfejlesztési Iroda ünnepélyes átadására 2004. május 18-án került sor Kiss Péter Kancellária Miniszter részvételével.
Az iroda céljai és feladatai:
- Határmenti területek fejlesztésének összehangolása,
- “Az ukrán-magyar közös határmenti térség fejlesztési koncepció” céljainak megvalósítása,
- Határmenti együttműködések kialakítása, a meglévők erősítése,
- Az Ukrán – Magyar határmenti együttműködés intézményi hátterének megerősítése,
- A területfejlesztési tudás transzfer révén az Európai Uniós csatlakozásból adódó előnyök kiaknázása és az abból adódó hátrányok leküzdése,
- Projektgenerálás,
- Határmenti együttműködést célzó projektek kidolgozása,
- Partnerközvetítés,
- Információnyújtás.
A tevékenységek között szerepel továbbá egy helyzetelemzés elkészítése, mely a két megye szociális-gazdasági állapotát méri fel, továbbá egy képzési igényfelmérés, melyet követően a projekt megvalósítása során területfejlesztési workshopok és konferenciák kerülnek megrendezésre. Kárpátalja megye civil szervezetei, járási képviselői, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kistérségi menedzserei, civil szervezetei részvételével szeminárium sorozat indul két helyszínen, Nyíregyházán és Ungváron. A tréningen a határon átnyúló együttműködések kialakításához, partnerség megteremtéséhez szükséges gyakorlati ismereteket szerezhettek a résztvevők annak érdekében, hogy minél több határon átívelő sikeres projekt kerüljön megvalósításra az Európai Unió új határán.
Az Iroda főbb feladatai közzé tartozik területfejlesztési szakemberek új generációjának létrehozása külföldi szekértők bevonásával, szemináriumok szervezése és lebonyolítása önkormányzati dolgozók számára, tapasztalatcsere és közös kiadványok szerkesztése által.
E feladat végett szeminárium sorozat volt rendezve két helyszínen, Nyíregyházán és Ungváron.
Az információk sikeres elsajátítása után a résztvevőknek lehetősége nyílt arra, hogy elmélyítse ismereteit.
Kárpátalja és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye önkormányzati és helyhatalmi szerveinek képviselői, civil szervezetei részt vettek 2004 október 20-24-ig egy Németországi tanulmányúton.
A csoport Németországi vendéglátója a Berlini Európai Akadémia volt. A szemináriumok témái a német-lengyel határon átnyúló együttműködést ismertették. A résztvevők megismerték az Európai Unió támogatási programjait, többek között az INTERREG III és a LEADER+ programokat. Kimerítő információhoz jutottak tapasztalt előadóktól, akiknek már
sok sikeres projekjük valósult meg a német-lengyel határrégióban. A vendéglátók a szeminárium elméleti részét gyakorlatival egészítették ki, melyen a csoport tagjai ellátogattak a német-lengyel határra az Oderai Frankfurtban, amely az Európai Unió Strukturális Alapjai támogatásával lett berendezve, megismerkedtek a határőrség munkájával, valamint több sikeres projekt eredményeivel ismerkedtek meg Lüben városában (Sprévaldi terület, Németország).
A szeminárium sorozat és a Németországi tanulmányút résztvevőinek lehetősége nyílt arra, hogy tapasztalatokat szerezzenek a szoros határon átnyúló együttműködés létrehozására és ápolására, partnerség kiépítésére minnél több sikeres projekt megvalósítása érdekében az Európai Unió új, magyar-ukrán határán.
A projekt zárókonferenciáján Nyiregyházában a résztvevők Oklevelet kaptak a képzés sikeres elvégzéséről.
- Kerékpáros zarándoklat Máriapócsra (videó)
- Visszakapja egykori patináját a beregszászi római katolikus plébániatemplom
- A templomok – a régió vallási és történelmi életének emlékei
- Lezárult a Visegrádi Civil Híd Ukrajnának képzési program
- Önkéntesek felkutatása, menedzselése és motiválása
- Szakmai találkozó Varsóban
- Kerékpáros zarándoklat Máriapócsra
- A civil szervezetek és az önkormányzatok közötti együttműködés – workshop a Visegradi Civil Híd Ukrajnának projekt keretében
- Szakmai találkozó Veszprémben
- Kerékpártúra Dobó István sírjához